×

V Česku řádí exekuční neřád.

V exekuci je více než 720 000 Čechů. Většina má exekucí hned několik. Celkový počet exekucí vymáhaných soukromými exekutory přesahuje neuvěřitelných 4 330 000. Jedná se o jeden z největších problémů naší země.
Více o problému

720 000

ČECHŮ
V EXEKUCI

4 330 000

VYMÁHANÝCH
EXEKUCÍ

EXEKUČNÍ NEŘÁD

Exekuční neřád

Z dlužníků si dělá byznys a z věřitelů kamarády. Hledá cesty, jak co nejrychleji získat co nejvíce peněz a z nich provizi. Klienti jsou pro něj čísla na jeho výplatní pásce.
VS
POCTIVÝ EXEKUTOR

Poctivý exekutor

Je vykonavatelem soudní moci a postupuje podle zákona. Dlužníkům i věřitelům pomáhá hledat řešení, které je spravedlivé a přijatelné pro obě strany. Se svými klienty jedná s respektem a citem.

Problémy
současného
systému

  • upřednostňuje
    tvrdý byznys
  • vytváří
    korupční prostředí
  • prohlubuje
    dluhové pasti
  • zatěžuje
    zaměstnavatele
  • zvýhodňuje
    velké exekutory
  • je extrémně
    nákladný
  • přispívá k nelegálnímu
    zaměstnávání

Nová vlna
exekucí

Po ekonomické krizi z roku 2008 následovala vlna exekucí, kdy se počet nových exekucí více než zdvojnásobil. Očekáváme, že zhruba v roce 2022 přijde jejich další vlna v důsledku aktuální situace. Už nyní víme, že:

  • Za rok 2020 narostla nezaměstnanost o 40 %, a to na 4 %. V Karlovarském kraji (kde je 16 % lidí v exekuci) se meziročně podíl nezaměstnaných osob dokonce zdvojnásobil.
  • Od března do konce září 2020 sklouzlo podle dat ČSÚ na 55 tisíc lidí v produktivním věku nově mezi ekonomicky neaktivní, tj. ztratili původní práci a novou již ani nezkoušejí hledat, z toho 45 tisíc bylo žen.
  • Do konce května podle ankety Hospodářské komory může zkrachovat polovina podnikatelů nejvíce zasažených oborů (např. restaurace, posilovny, hotely), pokud nebude navýšena podpora.
Aby následky další vlny exekucí byly co nejmenší, je potřeba zasadit se o zavedení principu teritoriality soudních exekutorů - exekutora přidělí soud dle kraje, ve kterém dlužník žije a zavedení pravidla jeden dlužník - jeden exekutor.

Pokud nezasáhneme teď, poneseme si následky všichni.


Více informací v PDF

Absurdní administrativní zátěž
pro zaměstnavatele

V současném systému exekucí může na jednom dlužníkovi k peníze může vymáhat a zpravidla také vymáhá více exekutorů. Zbytečně se tak duplikuje administrativa spojená s poskytováním informací exekutorům a zvyšují se náklady. Deset exekucí jednoho zaměstnance může spravovat i deset exekutorů a zaměstnavatel je pod hrozbou pokuty se všemi deseti exekutory povinnen komunikovat, hlídat jejich pořadí, vypočítávat výši srážky a být neustále k dispozici. Exekuce jsou při hledání zaměstnání někdy větší překážka než např. záznam v trestním rejstříku.

  • Administrativní náklady na zaměstnání osoby s vícečetnými exekucemi pro středně velkou firmu znamenají náklady stovek tisíc korun ročně
  • V anketě Hospodářské komory podnikatelé zvolili exekuce na mzdy zaměstnanců absurditou roku 2019
  • Kromě zaměstnavatelů jsou zbytečnou administrativou zatíženy rovněž veřejné instituce, což se projevuje ve zvýšených nákladech státního rozpočtu.
Více informací v PDF

Exekuce plné
korupce a klientelismu

Současný systém exekucí v České republice je stále byznysem, z něhož profitují především vymahačské společnosti, specializované advokátní kanceláře a spřátelené velké exekutorské úřady. Systém totiž motivuje exekutory i věřitele ke korupci a klientelismu. Díky tržnímu prostředí se musí pro získání zakázek exekutoři podbízet věřitelům. Mnohdy se zříkají záloh na vedení exekuce či se uchylují k podplácení. Tyto ztráty si pak logicky musí kompenzovat na dlužnících

Více informací v PDF

Galerie
exekučních neřádů

Seznam zprávy Diář šéfposlance: Faltýnek řídil byznys vymahačů, uvedl detaily

Přejít na článek

Deník N Majitel vymahačské firmy zároveň vede exekutorský úřad. Spoluprací se chlubí i na webu

Přejít na článek

Deník NRoušku mít nemusím, počítač beru, online výuka dětí je váš problém. Exekutoři zabavují, dokud mohou

Přejít na článek

Deník N Exekutor s vazbami na okolí ruské ambasády dál vymáhá pro stát.

Přejít na článek

respektKam sahají dlouhé prsty Jaroslava Faltýnka

Přejít na článek

irozhlas.czDevadesátkrát sedm tisíc pro exekutora. Malé dluhy se nesečetly, ale znásobily, ukazuje databáze

Přejít na článek

…další příběhy?

Zobrazit více článků

idnes.czBývalá exekutorka je obžalovaná ze zpronevěry miliónů korun, není to poprvé

Přejít na článek

Deník NHrozí korupce, velcí věřitelé mohou exekutory ovlivnit, přiznala poprvé oficiálně Exekutorská komora

Přejít na článek

Hospodářské novinyTřetí největší exekutor v Česku staví rozhlednu, ponese jeho křestní jméno. Přestože nesmí podnikat

Přejít na článek

artalk.czStudenti umění protestovali proti otevření olomouckého centra Telegraph

Přejít na článek

ceska-justice.czZmizení nákladů exekuce v bezdůvodném obohacení

Přejít na článek

DeníkBývalý exekutor dostal za zpronevěru šest let

Přejít na článek

Deník NExekutor vlastní továrnu, lakovnu, sjezdovky i hotel. Podnikat přitom podle zákona nesmí

Přejít na článek

idnes.czExekutorka vymohla 37 miliónů korun, většinu peněz ale zpronevěřila

Přejít na článek

Aktuální vývoj

Poslanci dnes přijali senátní verzi novely exekučního řádu. Teritoriality exekutorů jsme se bohužel zatím nedočkali. Přijaté změny však pomohou stovkám tisíc lidí, kteří dnes již exekuci mají.
Senát vrátil novelu exekučního návrhu Sněmovně. Teritorialita exekutorů mezi navrženými změnami není z pragmatických důvodů, ve Sněmovně by pravděpodobně opět neprošla. Namísto teritoriality Senát navrhnul ekončit staré nevymahatelné exekuce, to by mohlo ulevit desítkám tisíc beznadějně předlužených lidí.
Zatáhnout za záchrannou brzdu mohou ještě senátoři. V tento den budou projednávat novelu exekučního řádu.
Poslanci ANO a ODS smetli ze stolu ve třetím čtení spravedlivější systém exekucí tím, že odmítli teritorialitu exekucí. Naštěstí jdou dál alespoň některé dílčí pozitivní návrhy na změny.
Poslanci ANO, SPD a ODS za zavřenými dveřmi proti změnám v exekucích. Členové Ústavně právního výboru z těchto stran nepodpořili ani jeden z návrhů tzv. teritoriality.
Podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení projednával exekuce. Vše skončilo bez hlasování (již dříve se vyjádřil pro teritorialitu).
Poslanci poslali novelu exekučního řádu do třetího čtení. To očekáváme pravděpodobně na začátku dubna.
Po 450 dnech je svolána mimořádná schůze k projednání novely ve druhém čtení. Tu ovšem obstruují poslanci ANO. Schůze je přerušena.
Bylo zahájeno druhé čtení novely exekučního řádu. Byl přijat komplexní pozměňovací návrh Ústavně právního výboru, který vypouští teritorialitu. Následně bylo přerušeno.
Garanční Ústavně právní výbor ukončil projednávání novely exekučního řádu a přijal komplexní pozměňovací návrh, který teritorialitu nezavádí, a naopak vypouští princip 1 dlužník – 1 exekutor.
Expertní orgán složený z poslanců, kteří se dlouhodobě věnují problematice zadluženosti, podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení doporučil ke schválení teritorialitu exekutorů.

PO 20 LETECH JE ČAS NA ZMĚNU

2001

Vznik soukromých exekutorů za vlády Miloše Zemana

2014

Senátoři podávají vlastní návrh na zavedení teritoriality exekutorů, který odstraňuje z exekucí tržní prvky a tím byznys s exekucemi. Návrh schválila vláda v červenci 2015 Přesto se nikdy nedostal na první čtení v Poslanecké sněmovně. V té ležel až do voleb.

2016

Vláda schválila zavedení teritoriality exekutorů v rámci Akčního plánu boje proti sociálnímu vyloučení.

2017

Teritorialitu exekutorů s náhodným výběrem exekutora zavádí Slovensko.

2018

Skupina 25 senátorů podává Ústavní stížnost na současnou podobu Exekučního řádu. I oni chtějí odstranit volnou volbu exekutora věřitelem. Ústavní soud ČR dosud nerozhodl.

2019

Historický okamžik. Vládní návrh spolu s Pirátským návrhem na zavedení teritoriality prochází konečně 1. čtením v Poslanecké sněmovně.

2020

Senát vrátil novelu exekučního řádu Sněmovně s řadou změn, teritorialita mezi nimi ale z pragmatických důvodů nebyla, pravděpodobně by totiž ve Sněmovně znovu neprošla. Namísto teritoriality se Senát zaměřil na řešení minulosti. Navržené změny, které pomohou stovkám tisíc lidí v exekucích Sněmovna naštěstí potvrdila. Více zde.

Situace je
neúnosná a

musí


se


změnit

Současný systém motivuje exekutory i věřitele ke korupci a klientelismu. Díky tržnímu prostředí se musí pro získání zakázek exekutoři podbízet věřitelům. Mnohdy se zříkají záloh na vedení exekuce či se uchylují k podplácení. Tyto ztráty si pak logicky musí kompenzovat na dlužnících.

Řešením je změnit exekuční řád tak, aby exekutora určoval místo věřitele nezávislý soud.

Číst více
Situace je vážná. Předcházejících dvacet let ukázalo, že systém nefunguje. Dlouhodobě se nedaří prosadit zásadní změnu kvůli silnému lobby obhájců současného stavu a napojení politických špiček na vymáhací byznys. Nyní máme jedinečnou šanci, nikdy předtím totiž novela neprošla přes první čtení v Poslanecké sněmovně. Jako důsledek koronarkize se také začíná blíží exekuční vlna. Pokud nezasáhneme teď, poneseme si následky všichni.

O tématu

Změna exekučního řádu
přinese mnoho výhod

  • Více příjmů do státního rozpočtu
    Peníze může vláda investovat do zdravotnictví, infrastruktury, vzdělávání nebo na vyšší důchody.
  • Kratší lhůty a lepší přístup k soudům
    soudy se zbaví přebytečného balastu s vyřizováním neúměrného množství exekucí.
  • Ochrana blízkých
    Pokud se já nebo někdo z mého okolí dostane do problémů, nový systém ho nezlikviduje jako ten současný, ale nabídne mu spravedlivou exekuci.
  • Méně frustrace a napětí ve společnosti.
  • Nižší výdaje státního rozpočtu
    na sociální podporu, zdravotnictví, prevenci a řešení kriminality, vězeňství aj.
  • Více legálně zaměstnaných
    Nový systém nebude působit demotivačně na straně pracovníků ani zaměstnavatelů.
  • Uvolnění pro soudy
    V tuto chvíli jsou soudy zatíženy 4,5 milionem exekucí. V případě změny exekučního řádu velká část této administrativy odpadne.
  • Méně byrokracie a nákladů
    Až o 80 % nižší administrativa a náklady zaměstnavatelů
  • Více potenciálních zaměstnanců
    Větší motivace dlužníků k legálnímu zaměstnání.
  • Snazší komunikace
    Zaměstnavatelé budou komunikovat s výrazně méně exekutory a navíc je budou mít blíže.

Společnost mluví jasně

Exekutora by měl vybírat:

Měl by být přidělen státem na základě trvalého bydliště dlužníka
Věřitel
Dlužník
(NMS Research, 2019)
Jsme jen krok od nápravy několika exekučních přehmatů z minulosti. Senát vše posvětil a poslanci mohou nyní ulevit až 720 tisícům lidí v exekuci a celé ekonomice. I vy můžete rozhodnout! Zeptejte se zástupců ANO, ODS a SPD zda budou 13. července hlasovat pro!

Zapojte se!


Kdo jsme a proč to děláme?

Více o nás
Platforma pro reformu exekucí vznikla jako společný projekt několika organizací v roce 2020 s cílem prolomit nepříznivý vývoj v této oblasti a dosáhnout změny na systémové úrovni. Hlavními partnery projektu jsou Rekonstrukce státu, Institut prevence a řešení předlužení, Rubikon centrum a Charita ČR. Platforma využívá unikátní know-how svých členů v oblastech advokační práce a lobbingu, expertní a analytické činnosti a terénní práce se zadluženými klienty. Díky rozdílnému zaměření jednotlivých organizací efektivně kombinuje různé přístupy k řešení problému. Do svých aktivit zapojuje další partnery a stakeholdery z řad byznysu i veřejného života a státní správy. Její vizí je odstranění exekučního neřádu z českého exekučního systému.

Kontakty

Institut prevence
a řešení předlužení

E: radek@institut-predluzeni.cz
T: +420 608 967 691

Rekonstrukce
státu

E: info@rekonstrukcestatu.cz

Rubikon

E: aschermannova@rubikoncentrum.cz
T: +420 603 476 833

Podporují nás

Děkujeme všem dárcům a podporovatelům, bez jejichž pomoci bychom se neobešli.